Зміни в законі про вищу освіту в Польщі

Бакалавр

З 1.10.2018 вступив в силу новий закон про вищу освіту в Польщі.

Це комплексна реформа вищої освіти, яку також називають «Конституцією для науки». Вона передбачає зміни у всіх сферах роботи університету.

Згідно з реформою, інститути повинні будуть розробити нові статути, зміниться роль ректора, спосіб отримання вчених ступенів, модель фінансування вищої освіти. У вищих навчальних закладах з’явиться новий орган – Рада вузу.

Попередня система піддавалась критиці. Алгоритм, від якого залежала дотація (І.Д. – державне фінаснування), збудована насамперед на підставі кількісних показників, а не якісних. Одним з головних критеріїв була кількість студентів.З цієї причини, університети конкурували за кожного кандидата, і це призводило до зниження їх рівня.

Згідно нового Закону зменшувана кількість студентів не означає катастрофу для вищої освіти, за умови, що одночасно не зменшується загальна сума коштів для навчальних закладів.

Але якби важливішою стає не кількість студентів, а результат навчання, наприклад, кількість випускників, проведення наукових досліджень, а також їх досягнення.

Зменшення кількості студентів на 1 викладача безперечно позначиться на покращенні якості навчання ( кількість студентів у розрахунку на 1 викладача: у Польщі було – 17, стало – 12)

Дізнайся як подати документи для навчання в Польщі?

Що це означає для українських абітурієнтів?

Більшість змін стосується лише державних вищих навчальних закладів.

Для приватних навчальних закладів , де навчання є платним для всіх (поляків та іноземців) зміни не впливають на прийом до університету.

В державних університетах прийом на навчання для іноземців значно ускладнюється. Чому? Раніше іноземців приймали на платній основі поза конкурсом. Згідно нової реформи , скоротився набір студентів і незалежно (платник, тобто іноземець чи безкоштовний –поляк або член Євросоюзу) вступає на навчання на загальних підставах (тобто враховується бал по профілюючим предметам). Це пояснюється тим, що до університету може поступити лише кращий, і не буде відрахований після першого семестру, а достойно закінчить університет. В свою чергу для університету теж є значні переваги – кошти , які витрачались на горе студентів будуть використані на наукові дослідження , що дасть можливість випускнику бути ще більш конкурентоспроможним на ринку праці.

Для іноземців , які здають іспит з польської мови в національній комісіі на рівень С1 www.certyfikatpolski.pl, навчання в державних вищих навчальних закладах – БЕЗКОШТОВНЕ!!!

До уваги , українських випускників польських ліцеїв та технікумів! В деяких державних університетах при вступі береться до уваги результат матури (польського ЗНО) без підтвердження рівня С1.